MC-PL.net Forum

Pełna wersja: Make forum great again!
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Make forum great again!
Na wstępie chciałbym wyjaśnić przyczyny powstania tego wątku. Jak większość użytkowników którzy jeszcze tutaj wchodzą wie, niedawno zrodziła się propozycja reaktywacji konkursów weekendowych i zaczęła się pod nim dyskusja maciorex ze mną na temat aktualnego stanu forum. Po dosyć krótkiej wymianie argumentów, postanowiliśmy podyskutować dalej na naszym serwerowym TS3, co zajęło nam ponad 2 godziny. W związku z tym, chciałbym w tym wątku (kierowanym zarówno do administracji tego forum jak i wszystkich użytkowników) przedstawić swoje propozycje na poprawę aktualnego stanu rzeczy. Po pierwsze, należy według mnie stworzyć jakieś forumowe eventy które są w stanie zachęcić do wchodzenia na forum nowych użytkowników, do tej pory nie związanych z forum. Wiąże się to z usunięciem aktualnej forumowej waluty, która w praktyce i tak nie ma żadnego sensu ponieważ jest aktualnie zbyt mało użytkowników którym na niej zależy a część nawet nie wie co z nią można zrobić (co oznacza że nie ma żadnej wartości). W zamian za to proponuję nagrody na trybach lub odpowiednią range na forum dla zwycięzców. Po drugie, należy nowym użytkownikom zapewnić pomoc i dobrą atmosferę. Proponuję dodać okres ochronny dla nowego użytkownika (liczony nie od daty rejestracji, a od daty pierwszego postu/wiadomości na shoutboxie) przez który nie będzie mogł on zostać zwarnowany (nie dotyczy przypadków szczególnych) a zamiast tego zostanie wysłana do niego prywatna wiadomość w której zawarte będzie pouczenie i prósba o poprawę. Kolejnym moim pomysłem jest dodanie auto-łączenia postów, jeżeli zostaną napisane przez tego samego użytkownika przed upłynięciem 24h. Uważam także, że wątek z regulaminem oraz shoutbox powinny być dużo bardziej widoczne. Aktualnie aktywność zwykłych użytkowników ogranicza się do pisania próśb od odbanowanie, podań, skarg. Myślę, że konkursami (może niekoniecznie weekendowymi) można zainteresować nowych użytkowników także forum w sensie ogólnym – w dłuższej perspektywie pozwoli to zwiększyć liczbę poradników, które także, jeśli będą pomocne są w stanie przyciągnąć kolejnych użytkowników. Nowy styl.. spotkałem się z opinią wielu osób że aktualne forum po prostu nie podoba im się graficznie, więc taka zmiana też jest kolejnym krokiem w dobrą stronę. Powinno się także pomyśleć o automatycznych wiadomościach na trybach, reklamujących te nowe konkursy na forum, jeśli dojdą do skutku. Warto by pojawiały się na tyle rzadko by nie były nachalne, a jednocześnie w odpowiednio widocznych kolorach żeby nikt ich nie przegapił. Forumowe quizy również są w mojej opinii bardzo dobrym pomysłem. W tej chwili jednak na forum nie ma osoby która jest w stanie doprowadzić to wszystko do końca więc moją kolejną propozycją jest znalezienie rozgarniętej osoby, która będzie w stanie to zrobić. Jak już napisałem w  wyżej wspomnianym wątku o konkursach, potrzeba świeżej krwi. Chętnych jest wielu, nie każdy jednak jest w stanie sobie z tym poradzić (aktualna administracja również nie jest, skoro po tak długim czasie nadal brak jakichkolwiek zmian w tym zakresie).

Jest to jedynie kilka ważniejszych pomysłów z mojej strony, zapraszam serdecznie do dyskusji na ich temat i podawania swoich.
Liczę na to że ten wątek spowoduje wprowadzenie zmian koniecznych by forum było w dobrej kondycji. W końcu chyba na tym nam tutaj wszystkim zależy?
Zgadzam się z Tobą w 100%, że forum przydałoby się odświeżenie co do stylu jak i "nowości", jednak co za tym idzie Nowy technik. Nie chce w tej chwili krytykować, owego Technika, jednak w ostatnim czasie, jako osoba "trzymająca się" z administracją forum, miałem okazje zauważyć co na forum "odjaniepawla" nasz kochany Technik. Nie mam zamiaru wypuszczać brudów z ostatniego tygodnia na Naszą kochaną perełkę zajmującą się forum od strony Technicznej, bo ten kto wie ten wie. Plany na nowy styl miały być wprowadzone w raz z 1/3 września?? Z tego co się dowiedziałem, takie były założenia, rozumiem iż plany mogły się zmienić, jednak nie widać żadnego progresu, idącego w stronę nowego stylu.

Co do nagród, "serwerowe" nagrody byłyby tylko problemem, ponieważ nie każdy jest 24/7 i nie każdy ma czas, a takie zawracanie komuś "dupy" jest niepotrzebne - Przykład: Na serwerze był kiedyś bodajże cotygodniowy OX na lobby, przez to było wystarczająco problemów z nagrodami, jednak aktualnie w itemshopie posiadamy walute Coins'ów, więc może w praktyce nie byłoby takiego problemu, mhmm

Oczywiście dorzucam do tego co napisałeś odświeżenie "plakietek??" które pasowałyby do nowego stylu, o ile takowy będzie (Z tego co kojarzę, plakietki są gotowe, tylko nie są aktualnie używane, bo ktoś miał problem ze zrobieniem nowego stylu, ale za to czas znalazł na usuwanie niewygodnych postów)

Buziaki.
Farinx, nie na miejscu jest obwinianie kogokolwiek, bo tak naprawdę każdy ma swoją cegiełkę. Poza tym wątpię, abyś był osobą w pełni uświadomioną co się dzieje na forum, a Hertol akurat jest dobrym technikiem, który jest człowiekiem i nie musi wiedzieć wszystkiego, i ma prawo popełniać błędy.
Jelonekx Każdy ma swoją cegielke, jednak osoba która sama zgłosiła się do rootow po range i to tak ważna na forum, powinna nie tyle co sama wychodzić z propozycja, a spełniać oczekiwania graczy i forumowiczów, a tak jak wspomniał Farinx od bardzo dawna nie widać żadnych progressow związanych z nowym stylem.
Jeżeli chodzi o system kar, to nowy użytkownik nie otrzyma od razu ostrzeżenia. Otrzymuje notatkę w roli "pouczenia", a samo pouczenie jest u nas zapisywane, żeby każdego w miare możliwośći karać sprawiedliwie, bo wiadomo, każdy popełnia błędy.

Jeżeli chodzi o nagrody serwerowe, to nie mam zdania co zrobić w tej sytuacji, bo na ten moment jedynie to forum trzyma mnie z tą serwerownią, myśle że kody na coinsy czy jakieś inne nagrody na trybach byłyby spoko rzeczą  :P

Plakietki, i w ogóle grafiki pod teoretyczny nowy styl zostały już jakiś czas temu wykonane w większości przeze mnie, przy małej pomocy Hirviio., stylem zajmuje się Mati, ale z niewiadomych mi przyczyn tworzenie stylu się opóźnia. 

Auto-łączenie kiedyś było na forum i działało, więc jeżeli by była możliwość jego przywrócenia - czemu nie ;)

Zawsze się znajdą osoby do ogarnięcia konkursów, czy do odzielnego contentu na forum, przykładowo ja chcialem się w to włączyć ale Technikum jak narazie w 1 klasie jest męczące i dużo poświęcam na nauke.

Ode mnie to chyba bedzie wszystko.
Potwierdzam, rozmowa się odbyła i myślę, że co nieco rozmówcom w pewnych kwestiach się rozjaśniło. W niektórych pewnie zrodziły się pytania.

Pozwolę sobie połączyć "forumowe eventy" i "forumowe quizy" w jedno. I również jestem zdania, by nagrody były "do odbioru" na serwerach. Czy to forumowe coinsy (czy cokolwiek innego na samym forum, do ustalenia, np. plakietka "Zwycięzca"), czy to coinsy serwerowe, może jakieś kody. Idąc krok dalej można także organizować giveawaye na nieco grubszą skalę. Wszystko serio jest do dogadania, ale potrzeba przede wszystkim rąk do pracy, dojścia do ludzi i środków. I chęci zarówno u podstawy (gracze) jak i na szczycie (H@, Właściciele). Za moich czasów (gdy jeszcze siedziałem tutaj w Administracji i prowadziłem konkursy) udało się u DoctoRHeaL wynegocjować jeden kod miesięcznie. Co się z tym stało i dlaczego się zrobił zastój to nie wiem, trzeba by było przestudiować czasy zaprzeszłe.

"Okres ochronny", o którym mówisz z tego co wiem, to działa. Działa tak, że nowe osoby nie są z miejsca warnowane, bo raczej bezcelowym byłoby wlepanie % dzieciakowi, który ledwo co zdołał się zarejestrować na forum i napisać jakąś skargę czy prośbę o UB. Jeżeli mnie nie myli pamięć to najpierw jest zwykła notatka, potem notatka z upomnieniem a dopiero potem warn. Przy każdej notatce leci PW z powiadomieniem do użytkownika, gdzie i za co ta notatka się przypałętała. Tak ja to ogarniam, jak jest inaczej to pardon.

Autołącznenie postów - 100% tak. I wtedy do wywalenia warn za spam. Nie wiem kto, dlaczego i po co tę opcję wyłączył.

Jestem za tym, by ShoutBox powrócił na stronę główną forum (bez osobnej zakładki). Kiedyś był i była tragedia, bo zebrały się niekiedy bardzo ciekawe osóbki i robiły taki spam, że ręce opadają. Myślę, że na dzień dzisiejszy powrót SB na stronę główną jest lepszym rozwiązaniem. I wtedy np. byłaby belka "Ogłoszenia", pod spodem belka z odnośnikiem do Regulaminu, pod spodem ShoutBox i dalej poddziały. Taka luźna propozycja.

Odnośnie jakichś tam reklam forum to powtarzam pytanie z uporem maniaka - dlaczego brakuje reklamowania forum na serwerach/fanpage? Skoro na serwerach jakieś wiadomości serwerowe na czacie się pojawiały odnośnie fanpage, a fanpage co i rusz reklamuje serwery, to w czym problem co jakiś czas właśnie zarzucić reklamą forum? Tego za Chiny nie kumam i niech ktoś, kto jest obeznany z tematyką, zechce wyjaśnić ten fenomen. Jak taki Kajtek, lat 12, ma wiedzieć, że istnieje takie coś, jak forum? Nie jestem kumaty, ale tego to ja nie ogarniam.

Nowy styl? Była o nim mowa w czerwcu, coś było testowane we wrześniu a teraz to nie mam pojęcia w jakim to jest punkcie. I tak, również jestem za tym, by powstał co najmniej jeszcze jeden nowy styl i najlepiej, by się różnił. Tak jak kiedyś był styl ciemny i jasny. Proste.

Znalezienie rozgarniętej osoby? Po prostu na tej serwerowni brakuje rozgarniętych osób, które podjęłyby się tego czyszczenia betonu za pomocą szczoteczki do zębów. A tak poważnie - nie ma nikogo oprócz osób już zaangażowanych w życie (lub bardziej dogorywanie) forum, kto chciałby naprawdę cos zmienić.

Ja jeszcze od siebie dorzucę, dokładniej dwie sprawy.

1. Czekanie przez kilka tygodni/miesięcy na odpowiedź na prośbę o UB. Przede wszystkim w dziale TS3. Jak taki Kajtek czy Zdzisiek ma przebywać na serwerze czy forum kiedy widzi, że szanowna administracja czyta wątki a nie raczy odpowiedzieć? Wszystkim by się odechciało.

2. Atmosfera kreowana zarówno na samym forum jak i tworzenie otoczki wokół forum na innych kanałach dyskusyjnych przez co poniektórych. Niestety, przez tego typu osoby nowi użytkownicy również wyrabiają sobie opinię na temat atmosfery panującej na forum. Wymienię z nicków, bo dużo nie trzeba :)
Borsuczeg, MixxU, Ryszardek321, Isshin, @Funciaq, MrJuliusz - te osoby albo na forum pokazują, że jedyne na czym im zależy to na robieniu rabanu, albo chociazby na TS rugają forum ostro i głośno twierdzą, że mają je wiadomo gdzie :) To tylko moje zdanie i bardzo bym prosił, by ewentualne pretensje/skargi/zażalenia kierować bezpośrednio do mnie, na PW. Nie chce mi się prowadzić kolejnej wojny pod kolejnym wątkiem, bardzo chętnie też bym z tymi osobami pogadał na TS, żeby albo sobie rozjaśnić pewnie rzeczy (tak jak to było z virte715 czy Toranktto), albo się pożreć na amen.

Ja przeszedłem całą drogę na tym forum. Od rekrutacji na moderatora do wywalenia z rangi Administratora Forum (przy okazji, oprócz degrada poszedł ban na forum i TS3) przez DoctoRHeaL za, bądź co bądź, wyrażanie własnego zdania (nazywajcie jak chcecie). Na tym forum zależy mi cholernie. Zależy mi na tym, by to forum jeżeli nie prosperowało, to chociaż nie pikowało w dół. Wiem o tym forum dużo, przez wiele z nim przeszedłem, przez nie wiele nocy zarwałem (pozdrawiam PowerSide i debaty do 3. na TS) i wierzę, że uda się to udźwignąć. Prędzej czy później.

That's all.
Odnosząc się do nagród, to w najbliższym konkursie pojawią się "vouchery" i nie musi to być koniecznie tylko jeden. :)
Więcej szczegółów zostanie zdradzone w niedalekiej przyszłości.